Встановлення замка у двері - це важливий етап, від якого залежить безпека вашого будинку або квартири. Якщо підійти до процесу розумно, то можна виконати роботу самостійно, заощадивши на послугах майстра.
У цій статті ми розберемо, які інструменти знадобляться, як правильно розмітити місце для замикаючого механізму і які особливості варто враховувати під час монтажу в дерев'яні та металеві двері. Якщо вирішили своїми руками встановити замок, тоді уважно читаємо все, що нижче.
З електроінструменту знадобиться дриль і болгарка (відрізний круг 125мм). Свердла по металу або дереву (залежно від матеріалу полотна) основні діаметри від 3 до 8 мм. Одне з найнеобхідніших - це фреза по металу (шарошка) конусної форми з ніжкою 8мм. Набір викруток, заклепочник, плоскогубці, пір'яні свердла по дереву, стамески, мітчик.
Розглянемо основні типи механічних замків - це сувальдні, під змінний циліндр та електронні. Останні мають багато параметрів для встановлення, через що потребують великого досвіду для виконання подібних робіт. Що стосується перших двох, то за правильного підходу можна встановити своїми руками.
Якщо в дверях уже встановлений один замикальний механізм, наприклад сувальдного типу, тоді другий бажано ставити під змінний циліндр. Також, якщо вже є під змінний циліндр, тоді другим краще вибрати сувальдний. Обумовлено тим, що зломщикам важче розкривати різнотипні механізми.
Після того, як визначилися з типом, потрібно знати товщину дверного полотна. В інструкціях до замків вказують допуски параметрів монтажу, але є нюанси, про які, природно, виробник не пише:
Після дотримання всіх вищезазначених, купуємо необхідний замок і приступаємо до монтажу.
Розташовувати додатковий замок бажано на хорошій відстані від наявного - не менше 20 см, тим самим дерево збереже жорсткість. Дивимося на стан полотна з торцевої частини, якщо присутні поздовжні тріщини, краще місце монтажу вибрати вище або нижче (залежить від конкретної ситуації). Переконуємося, що двері щільно прилягають до рами. Розмічаємо висоту корпусу замка (якщо присутні вуха, що з'єднують корпус і торцеву планку, тоді розмітку робимо з їхнім урахуванням), потім проводимо вертикальну лінію рівно по центру товщини дверей, з'єднуючи мітки висот корпусу.
Багато моментів врізки схожі з дерев'яними, але є і свої істотні відмінності. Перше - використання болгарки, що робить роботу небезпечною і вимагає дотримання техніки безпеки, граничної концентрації на процесі. Електроінструмент потрібно тримати в руках міцно, під час різання і свердління не крутитися на всі боки. Пам'ятаємо, що металева стружка відскакує як від різання, так і свердління, і летить саме в око, тож захисна маска буде доречною. Друге накриваємо всі глянцеві поверхні і дзеркала, іскри безповоротно псують поверхню. Третє, це точний вибір свердла під певний діаметр саморіза або гвинта.
Переважно використовується два види кріплення - це саморізи по металу і гвинти, є ще деякі види кріплень: заклепки, зварювання, гвинт плюс гайка. Заклепки використовують, якщо дуже тонкий метал (0.3 мм) або потрібно здешевити монтаж. Зварювання перегріває механізм і скорочується термін його експлуатації. Гвинт гайка з часом розхитується, що вимагатиме періодичної перевірки і підтягування. Практика показала, що гвинти і саморізи - це найкраще кріплення для замків.
Для гвинтів потрібно додатково робити різьблення, як це відбувається на практиці: є гвинт м5, просвердлюємо отвір ø4,5 мм і проходимо мітчиком м5, потім вкручуємо гвинт. Для якісного кріплення гвинтів м5 м6, метал не повинен бути тоншим за 3 мм.
Для саморізів усе виглядає простіше: є саморіз ø3,9 мм, просвердлюємо свердлом ø3,5 мм і вкручуємо саморіз. Якщо метал тонкий (1,5-2 мм), тоді зменшуємо діаметр свердла до 3,2 мм або навіть 3 мм. Якщо помилково в тонкому металі просвердлити ø3,5 мм і саморіз почне прокручуватися, тоді робимо заміну кріплення на ø4,2 мм або саморіз із метричним різьбленням. Головне в тонких металах не робити отвори великих діаметрів (6 мм і більше), оскільки кроку різьблення не вистачить для вкручування (в таких випадках доведеться зміщувати замок).
Так, звісно, можна заощадити, за умови, що весь необхідний інструмент у Вас є або є де взяти. Ще чимало важливий фактор - це наявність досвіду в свердлінні дрилем і різання металу болгаркою. Відсутність практики, може призвести до пошкодження дверей, а в гіршому випадки і себе.
Ніхто не знає, якого «професіонала» ви знайдете на просторах інтернету, через це встановлення замка своїми руками буде виправданим. Але якщо хочеться правильного монтажу без будь-яких наслідків, тоді шукайте майстра не за прайсом, а за тими питаннями, які він Вам ставить. Якщо майстер багато розпитує про параметри дверей - це одна з ознак досвідченого підходу до вирішення завдань.